Historie

S myšlenkou založit sportovní klub ve Velkém Borku přišli Jaroslav Joachymstál, Karel Kašpar, Václav Pelant a Václav Lojka, kteří zároveň podepsali žádost o schválení stanov.

A tak byl dne 7.května 1932 založen fotbalový klub SK Slavia Velký Borek.

Příznivců klubu, kteří vstoupili do jeho řad, bylo však daleko více, pamětníci uvádějí rovných 50 členů. Jako první předseda oddílu je uváděn Jaroslav Joachymstál.

 

První tým

Josef Vaněk, Karel Kašpar, Josef Purš, Jan Opata, Josef Máj, Václav Pelc, Josef Novotný, Jan Procházka, Bedřich Lojka, Antonín Joura a Václav Novotný.

 

První hřiště

Hrát se začalo na hřišti Viktorie Rousovice (na louce po pravé straně silnice z Mělníka do Velkého Borku), které zaniklo po II.světové válce. Později bylo vybudováno nynější fotbalové hřiště, pronajaté od obce Velký Borek za 1 050 Kč ročně.

V roce 1937 byla činnost přerušena až do roku 1939, za války se mužstvo stavělo obtížně. V roce 1948 se Slavia sloučila pro malou hráčskou základnu s Viktorií Rousovice. Po tom, co se Viktorie sloučila v roce 1955 s SK Mělník, borecký fotbal opět dočasně ustal. Roku 1958 se ustavil oddíl kopané za vedení Františka Dobiáše a Antonína Joury znovu, ovšem pod hlavičkou Sokola Velký Borek. Do nového klubu přešli všichni hráči bývalé Viktorky z SK Mělník. Po roce působení vyhrál tým IV.třídu a v roce 1960 postoupil do okresního přeboru. Devět let pak usilovali hráči o postup do I.B třídy, což se podařilo v roce 1978, což byl nejúspěšnější rok v historii klubu. Dorostenci se stali přeborníky okresu a vyhráli Československý pohár, I.A mužstvo vyhrálo Český pohár, Soutěž slušnosti a získalo 1.místo v okresním přeboru. Předsedou oddílu byl Václav Šulc a trenérem Václav Šebesta.

 

Činnost klubu

Sportovci organizovali plesy i tradiční staročeské máje v době, kdy stagnovala činnost dobrovolných hasičů, kteří tuto slavnost zavedli. Pomáhali obci při brigádách, sami za pomoci obecní samosprávy rozšířili své kabiny o pohostinské zařízení a spojovací chodbu.

V letech 1987 a 1988 si fotbalisté vylepšili také hrací plochu zatravněním hřiště.

V roce 1991 došlo ke změně názvu Sokol za původní název oddílu SK Slavia Velký Borek.

Přátelská utkání 

 
10.3. 14h Byšice UMT Mělník
 
16.3. 14h Chotětov 

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Výbor

Předseda oddílu

Jiří Vavřina

Místopředseda, sekretář

Luboš Randák

Členové výboru

Vlastimil Krajník

Tomáš Kozel

Martin Nesládek

Jan Slánský

Věra Krajníková

Hospodářka

Věra Krajníková

 

Schůze výboru se koná

každé úterý od 20:00 hod.

na hřišti ve Velkém Borku